WŁOCHY

 

LORETO

Region Marche

 

Sindaco  Moreno Pieroni

Comune di Loreto

Provincia di Ancona

Corso Boccalini, 32

60025 Loreto

 

Tel. 0039 071 750 56 38

 

Miasto Loreto leży w środkowej części Włoch w regionie Marche, w pobliżu Ancony.

Liczba ludności: 11 000.

 

Region Marche ze swoim 170-kilometrowym wybrzeżem leży na obszarze ważnym geograficznie dla połączeń północ – południe. Najsłynniejsze i najchętniej odwiedzane miejsca to renesansowy pałac w Urbino, twierdza w San Leo oraz Sassocovaro, zamek w Gradara, bazylika w Loreto oraz jedno z najpiękniejszych miast regionu Macerata. Obok plaż, krajobrazu, dobrze zachowanego dziedzictwa kulturowego, bogactwem regionu jest przemysł. 50% najważniejszych przedsiębiorstw regionu obejmuje przemysł obuwniczy, odzieżowy, produkcja sprzętu AGD i mebli. W rolnictwie przeważa uprawa zbóż, buraków i winogron. Flotą rybną, liczącą około 150 barek zajmuje się około 3 tysięcy osób.

 

Miasto Loreto leży 27 km na południe od Ancony. Jest ośrodkiem pielgrzymkowym, miejscem kultu maryjnego. Najważniejszym miejscem kultu jest Święty Domek, który przechowuje nazaretański dom Maryi. Najprawdopodobniej został on przeniesiony z Nazaretu przez grecką rodzinę Angeli, która chciała w ten sposób uchronić go przed zniszczeniem. Plac Madonny otoczony jest pięknymi pałacami z XVII wieku. Bazylika zbudowana jest w stylu późno–gotyckim, na planie krzyża łacińskiego, w nawach bocznych znajduje się 12 kaplic.

Na Cmentarzu Polskim w Loreto, w 1080 grobach spoczywają polscy żołnierze polegli w czasie II wojny światowej. Cmentarz wznosi się trzema tarasami w górę do stóp bazyliki loretańskiej.

W ciągu wieków na wzgórze loretańskie pielgrzymowało wielu Polaków, m. in.: św. St. Kostka, M. M. Kolbe, dwa razy Jan Paweł II, kardynał Stefan Wyszyński. W pobliżu bazyliki loretańskiej jest dom zakonny Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu.

 

Współpraca z Loreto

 

24 września 1987 roku została podpisana umowa o współpracy między Częstochową i włoskim miastem Loreto

 

Punktem kulminacyjnym w kontaktach było podpisanie 26 sierpnia 2000 Porozumienia Pięciu Miast Maryjnych będących ośrodkami kultu religijnego.

 

Najważniejsze dziedziny współpracy:

 

Kultura

 

·   koncerty w Loreto chóru  męskiego  Cantores Czenstochoviensis,

·   udział Zespołu Pieśni i Tańca "Częstochowa" w Festiwalu Folklorystycznym w Loreto,

·    występy chóru "Corale Lauretana"  na Jasnej Górze,  w Poraju i Koniecpolu.

 

Sport

 

·    udział częstochowskich sportowców w maratonie biegowym „Z nami” zorganizowanym przez stowarzyszenie „Loreto Grande Cuore” w Loreto,

·    udział zawodników Uczniowskiego Klubu Sportowego „Olimpijczyk” z Częstochowy w piłkarskim międzynarodowym turnieju Miast Pielgrzymkowych w Loreto.


Turystyka pielgrzymkowa

 

·    udział delegacji władz Loreto w Międzynarodowym Kongresie Miast Pielgrzymkowych w Częstochowie,

·    podpisanie Porozumienia 5 Miast Maryjnych,

·    współorganizacja wspólnego stoiska  przez sygnatariuszy porozumienia miast maryjnych podczas Międzynarodowych Targów Turystycznych TT Warsaw,

·    wspólna prezentacja 5 Miast Maryjnych w sieci INTERNET www.shrines-of-europe.com.

 

Wymiana młodzieżowa

 

·   współpraca Liceum im. J. Kochanowskiego z Częstochowy ze szkołą średnią w Loreto,

·   udział młodzieży z Loreto w VI  Światowym Dniu Młodzieży w Częstochowie,

·   spotkanie młodzieży pięciu miast maryjnych w Loreto  w ramach  europejskiego programu „Młodzież”.